Türkiye’deki İş Ortaklıklarının İncelendiği ‘İktisadi Hayatta Ortaklıklar’ Raporu Yayımlandı

Türkiye’deki İş Ortaklıklarının İncelendiği ‘İktisadi Hayatta Ortaklıklar’ Raporu Yayımlandı

İstanbul Ticaret Odası - Eminönü
7 Sep 2022

Türkiye’de iş ortaklıklarının mevcut durumunun ve yönelimlerinin ele alındığı ‘İktisadi Hayatta Ortaklıklar’ raporunun tanıtım programı gerçekleştirildi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği’nin (İGİAD) katkılarıyla “İktisadi Hayatta Ortaklıklar” raporu yayımlandı. Rapor, Prof. Dr. Lütfi Sunar’ın yürütücülüğünde Büşra Özen ve Umran Kemikli’nin de katkılarıyla saha araştırmalarına dayanılarak hazırlandı.

“İktisadi Hayatta Ortaklıklar” raporunun tanıtım programı 7 Eylül 2022 tarihinde İstanbul Ticaret Odası Eminönü merkez binasında gerçekleştirildi. Raporun yayıma hazırlık sürecine öncülük eden Prof. Dr. Lütfi Sunar programda rapor hakkında bir bilgilendirme konuşması ve tanıtım sunumu gerçekleştirdi.
 
Tanıtım programına İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, İGİAD Başkanı Ayhan Karahan, raporun yazarı Prof. Dr. Lütfi Sunar, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Münir Üstün, İTO Genel Sekteteri Prof. Dr. Nihat Alayoğlu, meclis ve komite üyeleri ile iş dünyası temsilcileri katıldı.


Araştırma sonuçları verilerinden hareketle kaleme alınan eserde, Türkiye’de iş ortaklıklarının mevcut durumu ve yönelimleri ele alınıyor.

TÜRK ŞİRKETLERİNİN TEMEL PROBLEMİ SERMAYE YETERSİZLİĞİ”

İktisadi Hayatta Ortaklıklar’da nasıl bir değişim olduğunu ve hangi sorunlarla karşılaştığını gözlemlemek açısından ‘İktisadi Hayatta Ortaklıklar’ raporunun önemine vurgu yapan İTO Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, “Bugün “İktisadi Hayatta Ortaklıklar” raporumuzun ikincisini sunduk. Birinci raporumuza 2011 yılında yaptığımız araştırmayla başladık. Yaklaşık 12 yıl sonra tekrar bu raporu yenileme imkânı bulduk. Prof. Dr. Lütfi Sunar hocamızın başkanlığında İGİAD derneğimizin desteğiyle İTO olarak, İktisadi Hayatta Ortaklıklar’da nasıl bir değişim olduğunu ve hangi sorunlarla karşılaştığını gözlemlemek açısından bu rapor çok kıymetli rol oynuyor. Raporda gördüğüm iki ana tespit var. Birinci olarak sermaye yetersizliği ikinci olarak da ortaklıkların uzun sürmemesi. Türk şirketlerinin temel problemleri arasında yer alıyor” dedi.

“HUKUKİ ZEMİNE VE SÖZLEŞMEYE DAYALI İŞBİRLİKLERİ GELİŞİYOR”

Dijitalleşme ile birlikte bilgisayar teknolojilerine dayalı işlerin öne çıktığını vurgulayan Kuralay, “Yeni nesillerin geçmiş nesillerin işlerini devam ettirmemesi gibi konular baş gösteriyor. 10 yıl içinde gördüğümüz giderek şirketler profesyonelleşiyor. Hukuki zemine ve sözleşmeye dayalı işbirlikleri gelişiyor. Ülkemizde iktisadi hayat hızla gelişim ve değişim gösteriyor. İlk başlarda gıda tekstil gibi işler ön plandayken şuanda internet e-ticaret gibi sektörler ön plana çıkarken dijitalleşme ile birlikte bilgisayar teknolojilerine dayalı işlerin öne çıktığını da görüyoruz. Bunların yanı sıra geleneksel sektörlerde devam ediyor. İnşaat alanında daha çok ortaklıklar var. İnşaat sektörü geleneksel sektöre uygun hem çok para kazandıran hem de çok ortaklıklara açık bir sektör olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

“RAPOR TÜRKİYE’DEKİ İŞ ORTAKLIKLARININ NİTELİĞİNİ VE YAPISININ YÖNELİMLERİNİ ARAŞTIRIYOR”

Prof. Dr. Lütfi Sunar, “İstanbul Ticaret odası ve İGİAD iş birliğiyle gerçekleşen bu araştırma Türkiye’de iş ortaklıklarının mevcut durumunu ve yönelimlerini ele alıyor. Daha güçlü ve daha nitelikli ortaklıkların yapılandırılabilmesi için gerekli olan hukuki finansal ve ekonomik düzenlemelerin neler olduğunu ortaya çıkartmaya çalışıyor. İktisadi Hayatta Ortaklıklar raporu Türkiye’deki iş ortaklıklarının niteliğini ve yapısının yönelimlerini araştırıyor. Dünyada yeni ortaklık modellerinin yer verildiği raporda ortaklıkları etkileyen başlıca koşullar, ekonomik yapı, hukuk sistemi ve kanunların ortaklıklara etkisi gibi birçok konu ele alınıyor. Raporda ayrıca aile şirketleri ile uluslararası ortaklıklarda inceleniyor” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’NİN KALKINMASI AÇISINDAN İŞ ORTAKLIKLARININ GELİŞTİRİLMESİ ÖNEMLİ”
 
İGİAD Başkanı Ayhan Karahan, “Türkiye’nin kalkınması açısından iş ortaklıklarının geliştirilmesi önemlidir. Günümüz ekonomi piyasalarında meydana gelen değişimleri ve somut göstergeleri anlamlandırmak adına Ortaklıklara ilişkin yapılan araştırmaların güncellenmesi gerekmektedir. Bu raporla beraber güncellememizi yapmış bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.