“Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce” Eserlerinin Tanıtım Toplantısı 5 Mart’ta Gerçekleştirilecek

“Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce” Eserlerinin Tanıtım Toplantısı 5 Mart’ta Gerçekleştirilecek

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) kültür ve düşünce dünyamıza yepyeni eserlerle katkı yapmaya devam ediyor. Prof. Dr. Lütfi Sunar’ın editörlüğünde hazırlanan 8 ciltlik “Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce” serisinin ikinci dört cildinin yayımlanması münasebetiyle İstanbul’da Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde bir tanıtım toplantısı tertip edilecektir.

Esere katkı veren yazarların, kültür ve düşünce insanlarının, akademisyen ve araştırmacıların katılımıyla gerçekleşecek kitap tanıtım toplantısı 5 Mart 2022 Cumartesi Saat 16:00’da Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde gerçekleşecek. Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de programda neşredilen eserler çerçevesinde “Müslüman Dünyada Çağdaş Düşüncenin Meseleleri” başlıklı bir değerlendirme konuşması yapacak. Eserlere katkı veren yazarların da görüş ve değerlendirmelerini paylaşacakları programda neşredilen kitapların içeriği kamuoyu ile paylaşılacak.

Kitaplar Hakkında

YTB misyonuna uygun bir şekilde yürüttüğü çalışmalarıyla gerek yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızla gerekse de kardeş topluluklarla ilişkilerimiz güçlendirmektedir.  Türkiye’nin küresel vizyonunun geliştirilmesinde önemli görevler üstlenen YTB, yürüttüğü önemli çalışmalarla sadece yurtdışındaki vatandaşlarımıza ve kardeş topluluklarımıza yönelik faaliyetlerin standart ve niteliklerinin geliştirilmesinde değil, aynı zamanda bunlara fikrî bir derinlik kazandırılmasında da önemli bir rol oynamaktadır.

Bu gayeden yola çıkılarak ülkemiz ile benzer tarihi ve kültürel dönüşüm süreçleri yaşayan toplumların entelektüel, felsefi ve siyasi birikiminin ülkemizin tefekkür dünyasına dahil edilmesi amacıyla, Prof. Dr. Lütfi Sunar’ın editörlüğünde “Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce” adlı eserler hazırlanmıştır.

Dörder ciltlik iki ayrı seri olarak yayımlanan eserlerde Türkiye, İran, Mısır, Hint Alt Kıtası, Balkanlar, Kuzey Afrika, Güney Doğu Asya ve Batı’daki çağdaş düşünce ele alınıyor.

Toplamda 3336 sayfa olan eserlere 24 ülkeden 89 yazar 95 makale ile katkıda bulundu. Eserlerde 93 kurum tanıtımı, 93 biyografi ve 8 kronoloji yazısı yer alıyor.

Her biri kendi alanında ilk olma özelliğine sahip olan eserlere Salman Sayyid, Farid Hafez, Abdullah Saeed, Sari Hanafi, Heba Raouf, Hazim Fazlic, Enes Kariç, İhsan Fazlıoğlu, Mahmut Hakkı Akın, Alpaslan Açıkgenç, Azyumardi Azra, Osman Bakar, Syed Farid Alatas, Larbi Sadiki ve Ebrahim Moosa gibi önemli isimler katkı yaptı.

Program Akışı

Açılış Konuşması, Abdullah Eren, YTB Başkanı

Müslüman Dünyada Çağdaş Düşünce Projesi Hakkında, Prof. Dr. Lütfi Sunar, Editör

Müslüman Dünyada Çağdaş Düşüncenin Meseleleri, Prof. Dr. Mehmet Görmez, Eski DİB Başkanı

Müslüman Dünyada Farklı Fikri Yönelimler, Prof. Dr. Alpaslan Açıkgenç, Prof. Dr. Mahmut Hakkı Akın, Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara, Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat


Program Detayları

Zaman: 5 Mart 2022 Cumartesi, 16:00

Yer: Beyazıt Devlet Kütüphanesi

Beyazıt, Çadırcılar Cd. No:4, 34126 Fatih/İstanbul

Categories: duyuru